Новини

Санітайзери: переваги, дія, виробники

Санітайзери або антисептики - ще не так давно їх застосовували лише у медицині і сфері обслуговування, а для побуту лише зрідка використовували антисептичні гелі або спреї косметичних брендів.
Пандемія COVID-19 змусила багатьох переглянути погляди на дезінфекцію.
Давайте розберемося, що таке справжній санітайзер і як він захищає людину від вірусів та бактерій.
Санітайзер - це дезінфікуючий засіб для обробки шкіри рук та поверхонь, який сприяє запобіганню передачі патогенних мікроорганізмів.
Він використовується як доповнення або альтернатива миттю рук із милом і водою. Для медичного персоналу та деяких інших професій обробка рук антисептиком є обов’язковим етапом захисту. Також в обов’язковому порядку обробляються поверхні та інструменти в медичних установах, салонах краси, на деяких виробництвах з високими вимогами до стерильності.
Санітайзери випускаються у різних формах - у вигляді розчинів, гелю, піни тощо.
У якості активних інгредієнтів санітайзера виступають ізопропанол (ізопропіловий спирт), етанол (етиловий спирт), н-пропанол, повідон-йод.
Допоміжні речовини додають, щоб сформувати інші якості антисептика. Серед них загусники - поліакрилову кислоту; зволожувачі, наприклад, гліцерин, пропіленгліколь і ефірні рослинні олії.

Хто першим винайшов санітайзери?
У медицині антисептика (сукупність методів очищення і знищення небезпечних організмів) розвивалася багато сторіч, але у побуті спеціальні засоби з’явилися лише у ХХ столітті.
І хоча йдеться про недалеке минуле, достеменно невідомо, хто ж першим винайшов побутові санітайзери.
За однією з версій, це зробила студентка-медсестра Лупе Ернандес із Каліфорнії у 1966 році. Медичному персоналу постійно не вистачало часу, щоб помити руки з милом, і Ернандес здогадалася змішати 62% спирт із гелем.
Історію про медсестру надрукувала газета The Guardian в 2012. Проте коли нещодавно журналісти вирішили відшукати винахідницю санітайзера, виявилося, що про неї ніхто нічого не знає. Лише в одній книзі, присвяченій розвитку сестринської справи, є згадки про Лупе.
Репортери журналу Vanity Fair висунули іншу версію створення першого антисептика. Після Другої світової війни подружжя Голді і Джеррі Ліппман з Акрона, штат Огайо, помітили, що робітники після зміни використовують агресивні хімікати, такі як гас і бензол, щоб відмити руки від масла, жиру та іншого бруду. Вони вирішили виготовити миючий засіб для рук менш агресивної дії для працівників автомайстерень.
Журнал The New Yorker розповідає, що спочатку Ліппмани замішували антибактеріальний гель GOJO (названий за першими літерами імен пари) у підвалі будинку батьків Голді, де вони тимчасово проживали, а потім розливали рідину в банки від солінь і продавали. Маленький бізнес перетворився у велику компанію GOJO. В 1997 році на ринку з’явився новий продукт Purell - гель для рук на основі етилового спирту без води.
Purell швидко завоював Америку і став невід'ємною частиною медичних кабінетів, лікарень, магазинів, дитячих садків та шкіл.
Родина Ліппманів управляє компанією вартістю 1 млрд доларів, а Purell - і досі найпопулярніший бренд дезінфікуючих засобів у США. Назва «пюрел» в Америці - синонім слова “санітайзер”, схожі історії трапилися з «памперсами», «ксероксом» та іншими популярними брендами.
В Україні одним з перших спеціалізованих виробників та постачальників санітайзерів стала компанія Він Стрім.
Всі вироби Він Стрім відповідають вимогам нормативно-технічної документації і це підтверджено позитивними висновками Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
“Компанія Він Стрім ще декілька років тому взяла курс на підвищення санітарної культури українських громадян. Так, за останні роки Він Стрім провела сотні навчальних тренінгів , та інших івентів з навчання дотримання гігієни рук в усіх регіонах України. Продукція Він Стрім завжди отримує найвищі оцінки якості від споживачів. Крім того, компанія має заключення від лабораторії Київського епідеміологічного центра МОЗ, що підтверждує дієвість засобів. Всі продукти компанії мають санітарно-гігієнічні висновки Державної споживчої служби та зареєстровані у МОЗ” - розповідає керуючій партнер компанії Микола Вірьовкін.
“Користуюся продукцією ТОВ Він Стрім Clean STREAM понад рік. Якісні продукти за помірними цінами. Засоби для дезінфекції рук, ніг персоналу та клієнта дбайливо доглядають, обробляють та не пересушують шкіру, будь то рідина, гель або мило. Також дуже важлива дезінфекція усіх типів поверхонь та інструментів: метал, деревина або пластик. Продукти ТОВ Він Стрім Clean STREAM не псують, не викликають корозії та якісно очищують від бруду та збудників хвороб (стафілокок, candida, дерматофіти, тощо). Для мого бізнесу надзвичайно важливо, що всі продукти ТОВ Він Стрім Clean STREAM підтверджені лабораторним дослідженнями мого центру. Лінійка Clean Foot — спеціальна лінія для кабінету подолога, стала улюбленим та необхідним препаратом для багатьох клієнтів. Антибактеріальне мило- це знахідка для мене як майстра. Адже я працюю з хворими або умовно хворими клієнтами ( пацієнтами), тому дуже важливо ретельно та дбайливо мити власне тіло, тому рекомедую продукцію ТОВ Він Стрім Clean STREAM” - коментує Ольга Ткачук, м.Рівне, членкіня АПУ (Асоціація Подологів України), голова західного осередку АПУ, практикуючий подолог власного центру "PodologRivne", методист, призер чемпіонатів з апаратного педикюру, спікер та організатор конференцій.

Санітайзер - дієвіший за миття рук?
Антисептики на основі спирту знищують різні видів бактерій, у т.ч. бактерії, стійкі до антибіотиків і мікобактерії туберкульозу. Вони активно протидіють багатьом вірусам, - оболонковим, включаючи віруси грипу, ГРВІ та ВІЛ. Також вони знищують грибки.
Згідно даних американських вчених, «антисептики для рук на основі спирту в сто разів ефективніші проти вірусів, ніж будь-яка форма миття рук». Так, ізопропіловий спирт миттєво знищує 99,9% або більше всіх не спороутворюючих бактерій менш ніж за півхвилини.
Це підтверджується клінічними дослідженнями
У 2004 році контрольоване клінічне дослідження, проведене серед 200 працівників встановило, що після появи антисептиків для рук в офісах і супутнього інструктажу по їх використанню на 21 % скоротився показник відсутності на роботі за хворобою.
Аналогічні дослідження проводилися у середній і вищій школі, і там результати ще вищі: показник відсутності скоротився на 51% у початкових класах і на 43 % в університетах.
При використанні спиртових антисептиків в середньому число мікроорганізмів знижується на 4-5 порядків (зі 1000000 до 100-10). Спиртовмісні антисептики для рук можуть виявитися неефективними лише в низьких кількостях або концентраціях. Застосування 0,3 мм санітайзера прирівнюється до звичайного миття рук із водою і милом, при збільшенні обсягу до 0,5 мм — ефективність спирту суттєво зростає.
Спирт порушує верхній шар жирів на шкірі, що інколи негативно впливає на її захисні функції шкіри. Але миття рук з милом призводить до ще більшого руйнування шкіри.

Як відрізнити підробку
Варто пам’ятати, що при покупці санітайзера ви маєте право вимагати всі сертифікати якості!
І виробник, і продавець повинні показати їх за першою вимогою, незалежно від того, в якому об’ємі покупець виявив бажання придбати сертифікат. Також не допустима присутність різких неприємних запахів, відчуття липкості на руках, надмірне відчуття сухості та подразнення шкіри рук
Максимальний захист наразі забезпечують спиртовмісні антисептики. Втім, у Він Стрім є лінійка засобів без спирту, які можуть використовуватися тоді, коли не йдеться про захист від вірусів, у тому числі COVID-19. Наприклад, як альтернатива миттю рук у дорозі перед їжею.
Про компанію Він Стрім:
Заснована в червні 2018 року. З дня заснування компанії експерти Вин Стрім розвивали стійку культуру гігієнічної обробки рук, задовго до коронакризи. Сьогодні продуктами компанії користуються понад 1 млн споживачів в Україні.

Новини